COĞRAFİ YAPIMIZ
   1. GENEL KONUMU:

       Güzelyurt İlçesi konum itibari ile İç Anadolu Bölgesinde,Aksaray iline bağlı Kapadok Bölgesinde tarihi ve turistik bir ilçedir.Gelveri 1965 yılında şimdiki ismi olan Güzelyurt'a çevrilmiş ve 1989 yılında Aksaray'ın il oluşu ile birlikte ilçe olmuştur.Güzelyurt Aksaray İline 35 km,Nevşehir İline 70 km ve Niğde İline 80 km'dir.

         Yüzölçümü 422 km2 dir.İlçe merkezi Yukarı,Aşağı,Yeni ve Akyamaç olmak üzere 4 mahalleden oluşmaktadır.İlçeye bağlı Ihlara,Selime ve Ilısu beldeleri vardır.Ayrıca Sivrihisar,Belisirma,Yaprakhisar,Uzunkaya,Alanyurt,Bozcayurt ve Gaziemir köyleri bağlıdır.
        Dünyaca ünlü Ihlara Vadisi ilçe sınırları içerisindedir.İlçe geneli bir açık hava müzesi konumundadır.İlçe merkezinin rakımı 1500 m dir. 

2. İKLİM ŞARTLARI VE AKARSULAR


       İlçede tipik karasal iklim hüküm sürmektedir.iklim şartları Güzelyurt'ta pek çok değişik bitkinin gelişmesi için iyi bir ortam sağlar.İlkbaharla birlikte başlayan renk cümbüşü Ağustos ayına kadar devam eder.Sonbaharda ise ilçe kavaklık ve söğütlüklerin yanı sıra çeşitli meyve ağaçları ve üzüm bağlarının sararması ile bambaşka renge bürünür.Yıllık yağış toplamı 351.6 milimetredir.Kar yağışları genellikle Kasım ayında bağlar Nisan ayında son bulur.
 
GÜZELYURT
Güzelyurt İsminin Verilişi
Şehir Kameraları
Fotoğraf Galerisi
Ulaşım Durumu
Sosyal Durumu
Ekonomik Durumu
Güzelyurt Nüfusu
Coğrafi Yapısı
Güzelyurt Tarihi
Video Galeri
BİZİ TAKİP EDİN